Classroom Freebies

Ice Cream Sundaes Money Addition

Working out the cost of a sundae is surely a great way to spend part of a day! Kids can work on addition (with a total maximum of 11) by adding the cost of each part of the sundae together.

Created by Liz's Early Learning Spot, pop over to the blog to download it now! Don't worry, the sundae ingredients price list is included.


Till next time!